Mit tehetsz, ha vitiligo-d van?

2018. október 31. 11:51 - Balázs Kemenes

A Vitiligo leirása, tapasztalatok, lehetőségek a kezelésre és a vele való együttélésre

A vitiligo és a pigmenthiány kialakulása:

 

A pigmenthiány kialakulásának több oka is lehet. Lehet gombás fertőzés okozta pigmenthiány(pytiriasis versicolor), illetve lehet autoimmun folyamat okozta (vitiligo).
A két folyamat egymástól eltérő természetű és merőben másfajta kezelést igényel.

  • A gomba okozta pigmenthiány jelentkezhet a törzsön illetve a végtagokon, leggyakrabban fiatal felnőttkorban jelentkezik. Kialakulásához nem szükséges különleges környezet (pára, nedvesség stb.) és nem is fertőző betegség, emberről emberre való terjedése nagyon ritka.
    Okozói a bőr felületén élő a természetes bőrflórát alkotó gombák amelyek a bőr mélyebb rétegeibe jutva pigmenthiány kialakulásához vezetnek.
  • A betegség első fázisában a bőrön barna foltok jelentkeznek, amik később kifehérednek elveszítik pigmenttartalmukat. Ez a gombák által termelt anyagcseretermékek főként az azaeálsav következménye. A gombás fertőzés elmúltával a folt általában lassan visszapigmentálódik. 
     

A vitiligo okai és tünetei:

A vitiligo kialakulása során a bőr foltokban veszíti el színanyagait, fehér foltok alakulnak ki rajta.
A fehér foltok bármely életkorban kialakulhatnak, az átlagos megjelenési életkor, a 20. életév.
A leggyakrabban érintett testrészek: arc, kézfejek, hónalj, köldök körüli rész, nemi szervek környéke, a lábon a sípcsont feletti bőr, az is előfordul, hogy valaki ilyen foltokkal jön a világra. 

                                       

A világ népességének 1-2 %-át érintett. Ez kb:100 millió ember.
Magyarországon kb. 100-200 000 vitiligos beteg lehet. Közöttük sok a gyermek.

A vitiligo pontos oka ismeretlen, a betegség jelenleg nem gyógyítható, csak kezelési módszerek léteznek. 

Nem fertőző betegség!

Jelenlegi tudásunk szerint a vitiligo egy autoimmun betegség erős genetikai meghatározottsággal (poligénes=több gént érintő) hátterű multifaktorális betegség.

A folyamat során a bőr foltokban elveszíti pigment tartalmát a bőr és a haj színét adó melanint. A festéket termelő sejtek a melanociták inaktívvá válnak vagy eltűnnek a folt területéről.

Ezek a foltok főleg esztétikai problémát jelentenek, de ezen kívül itt a bőr érzékenyebb a napsugárzásra könnyebben megég. Amikor a környező bőrfelület lebarnul, a foltok kontrasztossá válnak.

A foltok területén kimutathatóan megnő az oxidatív szabad gyökök koncentrációja. (Szuperoxid és hidrogén-peroxid gyökök) valamint sok esetben kalcium anyagcserezavar is kimutatható.

A kialakult foltok egyes esetekben állandó méretűek maradnak, de többnyire lassú növekedést mutatnak. A foltok növekedéseee néhány esetben évekre vagy akár véglegesen megáll, néha rohamosan növekszik.  Ritka esetben a teljes testfelületen szétterjed és teljes pigment vesztést okoz. 
 A legtöbb esetben a foltok elhelyezkedése a test két oldalán nagyjából szimmetrikus. Nem ritka eset, hogy a pigment hiányos foltban a szőrzet is elveszti a színét. 
                                                                                         

A vitiligo gyakran családi halmozódást mutat. Számos eset ismert, amikor családon belül, vérrokonok körében többen is érintettek a betegségben.  Ez pedig nyilvánvalóan arra utal, hogy a vitiligo-ra való hajlam bizonyos fokig örökölhető.
 

A vitiligo-t bőrön jelentkező tünetei szerint a következő csoportokba sorolhatjuk:

  • Lokalizált vitiligo: csak egy jól körülhatárolható területen jelenik meg
  • Fokális vitiligo: a testnek néhány pontjára lokalizálódik, kisebb fehér foltokban jelentkezik jellemzően a végtagokon és az arcon.
  • Szegmentális vitiligo: a testnek nagy felületeit foglalják el a foltok jellemzően csak az egyik oldalon (ez egy viszonylag ritkább típus)
  • Generalizált vitiligo: Nagy felületekre terjed ki, gyakran több testtájat érint gyakran szimmetrikus. (viszonylag gyakori)
  • Univerzális vitiligo: az egész testfelszínt uralja
  • Akrofaciális vitiligo: az akrákat (újak, sarkak, száj körüli régió)
     

A betegség oka nem is ismert, létezik néhány feltételezés erre vonatkozóan:

  • A legszélesebb körben elfogadott hipotézis szerint a vitiligo autoimmun-betegség, vagyis a test védekező rendszere maga pusztítja el a melanocitákat,
  • Megfigyelték, hogy a vitiligo gyakran jelenik meg komoly lelki trauma után, vagy hosszabban tartó súlyos lelki terhelés során.
  • Következő feltevés szerint a melanint előállító sejtekben a pigment-előállítás melléktermékeként keletkezik a sejteket belülről tönkre tevő méreg.

A vitiligo-nál a diagnózis felállítása és a kezelés felügyelete, ellenőrzése BŐRGYÓGYÁSZ SZAKORVOSI FELADAT!

 

A vitiligo ápolására és börgyógyászati kezelésében használt termékek>>

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://medicinaonline.blog.hu/api/trackback/id/tr4714335897

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása